Sıkça Sorulan Sorular

Kurulum

Kapalı devre müzik yayın sistemi nasıl işliyor?

SMG tarafından geliştirilen müzik yayın yazılımlarını mağazanızdaki bir bilgisayara yüklüyoruz.
Eğer mağazada bilgisayar bulunmuyorsa, size kurulumu yapılmış bir müzik oynatıcısı sağlıyoruz. Böylece, internet aracılığıyla uzaktan bağlanarak müzik listesi güncellemelerini yapabiliyoruz.

Kuruluma ve müzik listesi güncellemelerine ekstra ödeme yapacak mıyım?

Kurulum ve güncellemeler ücretsizdir.

Yazılım bilgisayara yüklenecekse, bilgisayarın özelliği ne olmalıdır?

Bilgisayarınızın herhangi bir özelliği bulunmasına gerek yok, Pentium 4 işlemcili olması kurulum yapmamız için yeterli.

Yasal müzik yayını

Nasıl yasal müzik yayını yapabilirim?

Halka açık alanlarda müzik yayını yapabilmek için eser üzerinde hak sahibi olan müzik meslek birlikleri ile anlaşmalı olmanız gerekir. MESAM, MSG, MÜ-YAP ve MÜYORBİR gibi müzik meslek birliklerine müzik yayın lisansıyla ilgili başvurabilir, bu konuda bizden ücretsiz olarak hukuki destek alabilirsiniz.

Lisans ödemesi yapmadan müzik yayını yapabilir miyim?
Yaparsam ne olur?

Müzik yayını yapmak için müzik meslek birliklerinin belirlediği bedelleri ödemeniz gerekiyor. Telif hakkı bedellerinin ödenmemesi durumunda; korsanlık suçu işlenmiş sayılıyor, şahıslara ya da kurumlara para cezası ile birlikte 1-5 yıla kadar hapis cezası ve yurt dışına çıkış yasağı gibi ek yaptırımlar uygulanıyor.

Müzik meslek birliklerine bildirmemiz gereken müzik listesi raporlarını sizden alabilir miyim?

Evet, müzik meslek birliklerine, dönemsel olarak bildirilmesi gereken müzik listesi raporlarını kendimiz hazırlayıp gönderiyoruz.

Müzik yayın lisansı konusunda farklı çözümleriniz var mı?

 Evet, sadece Türkiye’deki müzik meslek birlikleri koruması altında olmayan, doğrudan lisanslama metoduyla yurt dışından aldığımız çeşitli müzik kataloglarından ve kendi stüdyolarımızda ürettiğimiz, tüm hakları kendimize ait olan müziklerin olduğu Snapmuse kataloğundan içerikleri sunabiliyoruz. Bu eserlerin kullanımı için gerekli telif hakları ödemeleri bizim tarafımızdan yapılıyor. Bu müzik kataloglarını kullandığınızda; lisans, içerik, yönetim gibi tüm işlemler tek bir noktadan yönetiliyor ve bütçeler daha ekonomik oluyor. 

Sağlayacağınız müziklerin yasal olduğunu nasıl anlarım?

Markanıza ait her lokasyon için yurt dışına lisans bildirimi yapıyoruz ve her lokasyon için özel sertifika alarak sizleri bilgilendiriyoruz.

Müzik ve anons

Müzik listeleri nasıl hazırlanıyor?

Markanın imajı ve halka açık noktalarda hissettirmek istediği duyguyu brief olarak aldıktan sonra, SMG’de çalışan profesyonel DJ ve müzik direktörlerimizle birlikte, markaya özel müzik listeleri oluşturuyoruz. Ardından sizin onayladığınız listeleri yayına hazırlıyoruz. Müzik listelerini her ay düzenli olarak güncellemenin yanı sıra; markanın ihtiyacına yönelik olarak, farklı dönemlerde de ek güncellemeler yapabiliyoruz.

Her şubede farklı müzik yayını yapabilir miyim?

Evet, lokasyon bazlı yayın yapıldığı için farklı noktalarda farklı müzik listeleri yayınlayabilirsiniz.

Güne, saate ve döneme özgü yayın yapabilir miyim?

Evet, örneğin; yılbaşı döneminde yılbaşı müzikleri, Sevgililer Günü’nde aşk şarkıları, sabah saatlerinde daha düşük tempolu, hafta sonları ise daha hareketli şarkılardan oluşan müzik listeleri yayınlayabilirsiniz.

Anons yayını yapıyor musunuz?

Evet, hazır olarak gönderdiğiniz anonslarınızı istediğiniz gün ve saatte, istediğiniz noktada müzik yayınınıza ekleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra, anons yaptırmak isteyen müşterilerimize, bünyemizde çalışan dublaj sanatçıları ile uygun bütçeli anons prodüksiyonu sağlayabiliyoruz.

Acil durumlarda anında anons yapabilir miyim?

Evet, yazılımdan bağımsız olarak anons yaptığınızda müzik yayını otomatik olarak durur. Anons bittiğinde ise müzik kaldığı yerden devam eder.

Müzik çalara müdahale edebilir miyim?
Bir sonraki şarkıya geçebilir miyim?

Personelin yayın akışına müdahalesi istenmeyen sonuçlar doğurabileceğinden, yayın akışı yönetimi SMG’nin elindedir. İsteğiniz doğrultusunda, yazılıma ‘şarkı geçme butonu’ eklenebilir.

Teknik destek

Şarkılar arası ses seviyeleri sabit midir?

Evet, yayın yaptığımız tüm parçaların ses seviyelerini eşitliyoruz. Böylece, parça geçişlerinde ani ses yükselmeleri ya da düşmeleri meydana gelmiyor.

Müzik yayını internet kotasını harcar mı?
Kasa işlemlerini yavaşlatır mı?

Hayır, çünkü interneti sadece ilk yükleme yaparken ve güncellemeleri yaptığımız sırada kullanıyoruz. Streaming (internet üzerinden sürekli akış) metoduyla yayın yapmadığımızdan yayınımız; internet kotalarını harcamıyor, kasa işlemlerini yavaşlatmıyor ve günlük iş akışına engel olmuyor.

İnternet kesilince yayınım kesilir mi?

Hayır, internet kesildiğinde müzik yayını kesilmez, sadece yeni data aktarımı yapılamaz.

Elektrik kesilip geri geldiğinde müzik yayını baştan mı başlıyor,
yoksa kaldığı yerden devam ediyor mu?

Evet, diğer kapalı sistem müzik yazılımlarının aksine, SMG’nin yazılımına özel olarak; elektrik geldiğinde müzik yayını kaldığı yerden devam ediyor.

Ses sistemim yok, yine de müzik yayını yapabilir miyim?

Evet, ses sistemi kurulumları ve teknik malzemeler (amfi, kablo, hoparlör) konusunda müşterilerimize danışmanlık ve temin hizmeti veriyoruz.

Müzik yayınımda teknik bir sorun olduğunda ne yapmalıyım?

SMG teknik ekibi olarak, telefonla ve uzaktan erişim metoduyla 7/24 ücretsiz destek oluyoruz. Yerinde müdahale edilmesi gereken durumlarda ise, ilgili lokasyona servis bedeli karşılığında hizmet veriyoruz.
teknik@smg.com.tr‘ye mail atarak yaşanan problemi bizlere iletebilirsiniz.